Publikováno

Jak vzniká miska?

Určitě Vás při prohlížení webových stránek napadlo, jaké kroky je potřeba provést, aby z kusu stromu vznikla miska, která zdobí Váš stůl. Nejpoužívanější metodu – misku z čerstvého dřeva, přiblížím v tomto článku:

  1. Nejprve je potřeba získat čerstvě pokácený strom (nebo alespoň jeho část) z vhodné dřeviny. Jednodušší je, když strom pokácí někdo jiný, ale na nerizikové kácení si troufnu i sám.
  2. Po výběru vhodných částí kmene/větví, je potřeba kmen rozřezat a připravit na soustružení.
  3. Následuje hrubé soustružení, které určí velikost a tvar výsledné misky. Stěnu je potřeba nechat silnější.
  4. Když jsem spokojený s tvarem, je potřeba zatřít čela (používám olej na dřevo, ale vhodná je i akrylová barva) a uložit na 3-6 měsíců na vyschnutí.
  5. Při vysychání je třeba pravidelně kontrolovat, zda miska nepraská (v ranném stadiu se dá prasknutí zabránit lepidlem).
  6. Po vyschnutí je tvar misky deformovaný – dřevo vysychá jinak v každém ze 3 směrů, a tak musíme misku znovu upnout do soustruhu a provést finální soustružení a vybroušení.
  7. Tím končí tvořivá část, následuje už jen umístění značky s kloboukem, 2 nátěry kvalitním olejem na dřevo s přebroušením mezi nátěry a důkladné vyschnutí.
  8. Pro prezentaci na webu je pak potřeba kvalitně nafotit ze všech stran a nahrát s popisem na stránky, kde už miska čeká na Vás.
  9. Po zakoupení pak misku s péčí zabalíme a rychle odešleme, aby Vám co nejdříve mohla dělat radost.